EU_34007-37
New product
Ducati 999S
This product is no longer in stock
Warning: Last items in stock!
Availability date:
By buying this product you can collect up to 2 loyalty points. Your cart will total 2 loyalty points that can be converted into a voucher of 0,20 €.

Ducati 999S
Ducati 999S
Recipient :
* Required fields
or Cancel
| Recomendaciones | No idoneo para niños menores de 3 años debido al riesgo de atragantarse con piezas pequeñas. |
| Escala | 1:18 |
| Presentación | Caja Blister |
Ducati 999S
| Año: | 2004 |
| MOTOR: | ENGINE |
| Tipo de Motor: | 998 cc, Refrigerado por Liquido, Bicilindrico en linea, 4 Tiempos |
| Cilindro/Separación: | 100 mm x 63.5 mm |
| Compresión: | 11,4:1 |
| Válvulas: | Desmodromic, 4 Válvulas por cilindro |
| Fuel System: | Marelli electronic fuel injection, 54 mm throttle body |
| Potencia: | 136 hp (101.4 kW) @ 9750 rpm |
| Torque: | 106 Nm (78.2 ft. lbs) @ 8000 rpm |
| TRANSMISION: | TRANSMISSION |
| Embrague: | Dry multiplate with hydraulic control |
| Caja de Cambios: | 6 Velocidades |
| Ratios: | 1st 37/15, 2nd 30/17, 3th 28/20, 4th 26/22, 5th 24/23, 6th 23/24 |
| Drive Primario : | 1.84 |
| Transmisión trasera: | Cadena, 15/36 |
| Sistema de comienzo: | Electronic |
| CHASSIS: | CHASSIS |
| Marco: | Tubular ALS450 steel trellis |
| Suspension delantera: | Öhlins 43 mm upside-down fully adjustable fork with TiN surface treatment, 120 mm travel |
| Suspension trasera: | Progressive linkage with fully adjustable Öhlins monoshock, 128 mm travel |
| Angulo de telescopica: | 23.5 |
| RUEDAS Y NEUMATICOS: | WHEELS |
| Neumático delantero: | 120/70-17 |
| Neumático Trasero: | 190/50-17 |
| Frenos Delanteros: | Doble disco de 320 mm con 4-Pistones Calipers |
| Frenos Traseros: | Monodisco de 240 mm con 2-Pistones Calipers |
| DIMENSIONES: | DIMENSIONS |
| Distancia entre ejes: | 1420 mm (55.9 inches) |
| Estanque - reserva: | 15.5 l (40.9 gallon US) - 3 l (0.8 gallon US) |
| Peso en seco: | 199 kg (438.7 pounds) |






























