New product
Yamaha YZF-R1
Warning: Last items in stock!
Availability date:
By buying this product you can collect up to 2 loyalty points. Your cart will total 2 loyalty points that can be converted into a voucher of 0,20 €.

Yamaha YZF-R1
Yamaha YZF-R1
Recipient :
* Required fields
or Cancel
| Recomendaciones | No idoneo para niños menores de 3 años debido al riesgo de atragantarse con piezas pequeñas. |
| Escala | 1:18 |
| Presentación | Caja Blister |
Yamaha YZF-R1
| Año: | 2004 |
| MOTOR: | ENGINE |
| Tipo de Motor: | 998 cc, Refrigerado por Liquido, 4 - Cilindros en linea, 4 Tiempos |
| Cilindro/Separación: | 77 mm x 53.6 mm |
| Compresión: | 12.3:1 |
| Válvulas: | DOHC, 4 Válvulas por cilindro |
| Fuel System: | Fuel injection, dual-valve throttle bodies with motor-driven secondary valves |
| Encendido: | Digital TCI |
| Potencia: | 180 hp (134.2 kW) @ 12500 rpm |
| Torque: | 103.9 Nm (766.3 ft. lbs) @ 10500 rpm |
| TRANSMISION: | TRANSMISSION |
| Embrague: | multi-plate clutch |
| Caja de Cambios: | 6-Velocidades constant mesh, 1-down 5-up |
| Drive Primario : | 65/43 (1.512) |
| Transmisión trasera: | Cadena, 45/17 (2.647) |
| Sistema de comienzo: | Electronic |
| CHASSIS: | CHASSIS |
| Marco: | Deltabox V out of aluminium |
| Suspension delantera: | 43mm inverted telescopic fork w/adjustable preload, compression and rebound damping, 120 mm travel |
| Suspension trasera: | Single shock w/piggyback reservoir and adjustable preload, compression and rebound damping, 130 mm travel |
| Angulo de telescopica: | 24 / 97 mm (3.8 inches) |
| RUEDAS Y NEUMATICOS: | WHEELS |
| Neumático delantero: | 120/70-17 |
| Neumático Trasero: | 190/50-17 |
| Frenos Delanteros: | Doble disco de 320 mm con radial-mounted 4-Pistones Calipers |
| Frenos Traseros: | Monodisco de 220 mm con 1-Piston Calipers |
| DIMENSIONES: | DIMENSIONS |
| Largo Total: | 2065 mm (81.3 inches) |
| Ancho Total: | 1105 mm (43.5 inches) |
| Alto Total: | 720 mm (28.3 inches) |
| Distancia entre ejes: | 1395 mm (54.9 inches) |
| Separación desde el suelo: | 135 mm (5.3 inches) |
| Estanque - reserva: | 18 l (4.8 gallon US) |
| Peso en seco: | 172 kg (379.2 pounds) |






























